niedziela, 9 stycznia 2011

Będzin.


Będzin


– miasto powiatowe położone w południowej Polsce w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Czarną Przemszą na Wyżynie Śląskiej we wschodniej części województwa śląskiego, na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i konurbacji katowickiej.

Będzin jest 60-tysięcznym miastem powiatowym, historyczną stolicą regionu – Zagłębia Dąbrowskiego. Należy do najstarszych miast (650 lat od nadania magdeburskich praw miejskich) Małopolski i województwa śląskiego. Jest siedzibą władz powiatu będzińskiego (starostwo). Pełni rolę ośrodka handlowego, finansowo-gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalno-oświatowego regionu.

Pod względem ekonomicznym Będzin pełni głównie funkcje administracyjne i handlowo – przemysłowe; rozwijają się funkcje turystyczne. Jest ważnym ośrodkiem we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Warunki naturalne :

* Wysokość n.p.m. i rzeźba terenu

najwyższa: 382 m (Góra Św. Doroty w Grodźcu)

najniższa: ok. 255 m (dolina Czarnej Przemszy w Małobądzu).

Miasto ma urozmaiconą rzeźbę terenu z najwyższymi wzniesieniami: Góra Św. Doroty (Dorotka) (382 m n.p.m.), Parcina (354 m), Góra Kijowa (345,5 m), Wzgórza (Górki) Małobądzkie (308 m) ze wzniesieniem Syberki (ok. 300 m), wzniesienia Warpia (297 m) oraz Góra Zamkowa (285 m).

* Hydrografia

Przez miasto na długości ok. 8 km przepływa Czarna Przemsza wraz z Pogorią i Potokiem Psarskim. Cały obszar miasta leży w zlewni Przemszy w dorzeczu Wisły.

* Dzielnice zwyczajowe i osiedla

W skład miasta wchodzą następujące dzielnice: Bagieniec, Boleradz, Bory, Brzeziny, Brzozowica, Glinice, Grodziec, Gzichów, Jazowe, Koszelew, Ksawera, Łagisza, Małobądz, Mrowce, Niepiekło, Nowy Będzin, Osówka, Syberka, Podłosie, Pustkowie, Warpie, Zielona, osiedla: 27 Stycznia, Górki Małobądzkie, Namiarkowa, Warpie-Wschód, Zamkowe.

Historia Będzina.

Nazwa "Będzin" pochodzi od imienia rycerza Będy. Legenda mówi, jakoby miano nadał miastu sam Kazimierz III Wielki. Król miał wyrazić się podczas lustracji nadprzemszańskiego grodu iż:

"Tam rosną dąbrowy, tam sosnowy, tutaj będziem My, tam Pogoń, a tam czeladź nasza, a jeżli tu mało będzie miejsca to reszta stanie za górą."

W swojej historii miasto nazywane też było: Banden, Bandin, Bandzien, Bondin, Bandzen, Bandzin, Bądzin, Bendzin oraz przez okupantów niemieckich (1939-1945) Bendsburg.

W IX w. na miejscu obecnego zamku na nadprzemszańskim wzgórzu wzniesiono gród obronny, który strzegł prastarego szlaku handlowego z Kijowa przez Kraków na Śląsk i do Norymbergi.

W latach czterdziestych XIV w. powstaje miasto na prawie polskim

Kazimierz Wielki na miejscu grodu wzniósł kamienną warownię, a osadę targową 5 sierpnia 1358 r. podniósł do rangi miasta na na prawie niemieckim (prawo magdeburskie) i otoczył ją kamiennymi murami. Pierwszym znanym wójtem był Hinko zwany Ethiopusem. Miasto swój największy rozkwit przeżywało w epoce jagiellońskiej (XVI w.), dzięki licznym przywilejom

królewskim (np. prawo składu soli z 1484). W 1565 r. Zygmunt August zezwolił na organizację pięciu targów rocznie, których tradycja przetrwała do dziś. W 1589 r. na będzińskim zamku toczyły się rokowania polsko-austriackie w związku z roszczeniami Maksymiliana

do korony polskiej, zakończone podpisaniem w Czeladzi tzw. paktów będzińskich. W XVI w. istnieje już zorganizowana gmina żydowska z synagogą, łaźnią i kirkutem poza murami miejskimi (ob. Zawale). W 1655 r. miasto i zamek niszczy najazd szwedzki, Będzin przeżywa najpoważniejszy upadek gospodarczy.

Po trzecim rozbiorze Polski w 1795 r. Będzin na krótko znalazł się w granicach Prus (w składzie Nowego Śląska), a od 1807 r. należał do Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego.

4 września 1939 r. rozpoczyna się hitlerowska okupacja Będzina. W nocy z 8 na 9 września Niemcy podpalają synagogę wraz z modlącymi się w niej Żydami. Część z nich ocalił ks. Mieczysław Zawadzki. Pod koniec 1942 r. na terenie Warpia (Kamionka) Niemcy utworzyli getto

żydowskie dla ludności żydowskiej (ok. 30 tys.), łącząc go z gettem na sąsiedniej Środuli w Sosnowcu. Na początku sierpnia 1943 getto zostało zlikwidowane, a ludność wywieziona do obozów zagłady.

27 stycznia 1945 r. do Będzina wkroczyła Armia Czerwona. Odbudowano zamek, w którym urządzono Muzeum Zagłębia, powstają nowe duże osiedla mieszkaniowe (Ksawera, Syberka, osiedle Zamkowe na Gzichowie, osiedle Warpie-Wschód, Górki Małobądzkie i Podskarpie (na Ksawerze) w ostatnich latach. W 1973 r. przyłączono miasto Łagisza, a w 1975 Grodziec, w wyniku czego obszar miasta wzrósł trzykrotnie. Po wojnie powstało wiele zakładów przemysłowych, z elektrownią "Łagisza" na czele.

Jednak w latach 90. wiele z nich upadło (zakłady obuwnicze, cukiernicze, mięsne i inne).

W latach 1974-76 powstał nowy węzeł komunikacyjny, w związku z budową w pobliżu Huty Katowice, który jednak przyniósł olbrzymią szkodę układowi urbanistycznemu. Największym zniszczeniom uległo Stare Miasto, m.in. wyburzono dwie pierzeje Rynku.

Położenie Będzina na mapie Polski.

Będzin - leży na północy Polski w województwie śląskim.

Jego współrzędne geograficzne to :

19°03'30"E – 19°11'16"E (rozciągłość równoleżnikowa)
50°22'13"N – 50°18'05"N (rozciągłość południkowa).

Geometryczny środek miasta opisują współrzędne: 19°07'23"E i 50°20'09"N.

Poniżej widzimy herb i flagę Będzina.

Kilka wiadomości o mieście :

Prawa miejskie : 1358 (prawo magdeburskie,

wcześniej lokacja na prawie polskim)

prezydent : Łukasz Komoniewski

Powierzchnia : 37,37 km²

Wysokość : 260-382 m n.p.m.

Ludność (2009)

• liczba 58 726

• gęstość 1571 os./km²

• aglomeracja : konurbacja katowicka

Strefa numeracyjna : +48 32

Kod pocztowy : 42-500

Tablice rejestracyjne : SBE .

Dzielnice miasta na mapie.

Będzin dzieli się na 8 zasadniczych dzielnic:

* Śródmieście wraz ze Starym Miastem (Stary Będzin), Nowym Będzinem, Mrowcami i Podjaziem - 153 ha

* Małobądz (w jego składzie osiedla: 27 Stycznia i Górki Małobądzkie; na jego gruntach powstało osiedle Syberka) (od 1915) - 295 ha

* Syberka - 105 ha

* Gzichów (w jego składzie: Brzozowica i osiedle Zamkowe) (od 1915) - 563 ha

* Warpie (w jego składzie tzw. Kamionka oraz osiedla mieszkaniowe: Warpie–Wschód i Nowe Warpie) (od 1923) - 283 ha

* Ksawera (wraz z Koszelewem, Zieloną i osiedlem Podskarpie) (od 1923) - 172 ha

* Łagisza (w jej składzie dawne przysiółki: Glinice, Jazowe, Pustkowie, Bory, Podłosie i Niepiekło) (od 1973, w latach 1967-1973 miasto) - 863 ha

* Grodziec (wraz z Boleradzem, Pekinem, Hutą, Bagieńcem i in. dawnymni osadami) (od 1975, w latach 1951-1975 miasto) - 1274 ha

* w latach 1977-1992 dzielnicą były Wojkowice – obecnie ponownie samodzielne miasto.

Mapa Będzina.

Wyświetl większą mapę