niedziela, 9 stycznia 2011

Najważniejsze zabytki miasta.

Zamek obronny z XIV wieku

Murowany zamek w Będzinie zbudowany został w miejscu średniowiecznego Gródka Benden, zniszczonego przez najazd tatarski w roku 1241 i odbudowany kilkadziesiąt lat później w postaci drewniano - ziemnych wałów z kamiennym stołpem. Przekształcenie drewnianego zamku w murowany nastąpiło przypuszczalnie w pierwszej połowie XIV stulecia z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, zapewne w celu ochrony zachodniej granicy Polskiej. Granice ochrony obejmują zamek górny, ruiny zamku dolnego, przyległe fosy i najbliższe otoczenie.

Pałac Mieroszewskich - pałac w Będzinie - Gzichowie.

Pałac z dwoma budynkami gospodarczymi po lewej i prawej stronie pałacu oraz założeniem parkowym z XVIII wiek. Wzniesiony został w I połowie XVIII wieku, jako siedziba rodu Mieroszewskich, najbardziej wpływowej rodziny pogranicza małopolsko – śląskiego i Księstwa Siewierskiego w XVIII wieku, którą pozostawał przez przeszło 120 lat. Pałac w ciągu XVIII wieku i na początku stulecia był upiększany i rozbudowywany, czego dowodem jest niejednolity charakter stylowy. Zespół Pałacowo – Parkowy w marcu 1982 roku stał się siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie. Najcenniejsze i najbardziej godne uwagi są polichromie w czterech salach I piętra – to najstarsze polichromie na Śląsku i w Zagłębiu.

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy z XIV wieku.

Najstarsza wzmianka o kościele św. Trójcy pochodzi z 1308 roku. Był on mały i drewniany. Pełnił jednocześnie funkcje świątyni parafialnej i kaplicy zamkowej. Ciekawostką, związaną z Kościołem św. Trójcy jest ważne wydarzenie, które nastąpiło w 1589 roku, kiedy Kościół św. Trójcy w Będzinie odwiedził kard. Hipolit Aldobrandi, późniejszy papież Klemens VIII.

Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej.

Park na Górze Zamkowej uporządkowano i nadano mu nazwę Park Miejski. Dziś charakteryzują go liczne gatunki drzew, które nadają parkowi niepowtarzalny klimat. Uroku dodaje mu także znajdujący się na północnym zboczu Kirkut, czyli cmentarz żydowski datowany na przełom XVIII i XIX wieku.

Zespół zabudowy byłej Cementowni "Grodziec".

Monografia pierwszej w Polsce fabryki cementu portland – cementowni „Grodziec” została opracowana po ponad 3-letnim gromadzeniu materiałów źródłowych. Przez wiele lat przynosiła sławę Grodźcowi, przede wszystkim w XIX wieku oraz chlubę dla całego kraju. W 1957r. cementownia „Grodziec” obchodziła jubileusz 100 lat. Uruchomiona przez Jana Ciechanowskiego produkowała dla potrzeb kraju i odbiorców zagranicznych cement o najwyższych parametrach. Dziś, po latach teren cementowni, jak i obiekty są mocno zdewastowane.

Willa Ciechanowskich.

Najciekawszym, świeckim zabytkiem Będzina - Grodźca jest niewątpliwie rezydencja ostatnich właścicieli Grodźca – Ciechanowskich wraz z parkiem. Pałacyk, łączy w sobie elementy architektury włoskiej i gotyckiej, wzniesiony został w latach 40. XIX w. przez, Fryderyka M. Lanci’ego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz